Fantastické Eclair s čokoládovou polevou (Video recept)

Pridal admin dňa October 18, 2016
Kategória: Recepty

 

Fantastické krehké Eclair. Z odpaľovaného cesta má každá začínajúca pekárka strach, ale uisťujeme Vás, že s týmto receptom to určite zvládnete. Nieje to nič zložitého a z výsledku bude očarení každý, kto ochutná aspoň jeden kúsok. 

POTREBUJEME:

Na cesto: 
- 125 ml vody,
- 125 ml mlieka,
- 115 g masla,
- štipka soli,
- 140 g hladkej múky, 
- 4 vajíčka.

Na krém:
- 5 žĺtky, 
- 40 g kukuričného škrobu,
- 100 g kr. cukru,
- štipka soli,
- 500 ml mlieka,
- 100 g masla,
- vanilková esencia (nemusí byť).

Okrem toho budeme potrebovať čokoládovú polevu na poliatie.

POSTUP:

1.

Nasjkôr si pripravíme krém, aby stihol vychladnúť, kým budeme pripravovať a piecť cesto. 

2.

V hrnci vymiešame metličkou žĺtky, škrob, cukor a štipku soli. Do vymiešanej hmoty pomaly za stáleho miešania prilejeme mlieko a varíme. Uvaríme hustý krém, ktorý je dôležité stále miešať, aby nevznikla ani jedna hrudka. Hustý krém odstavíme a necháme úplne vychladnúť. Po vychladnutí zašľaháme mixérom maslo (musí mať izbovú teplotu). 

3.

Vodu, mlieko a maslo na miernom ohni necháme zovrieť, pridáme štipku soli a hladkú múku. V hrnci na miernom ohni odpaľujeme cesto. Odstavíme ho vtedy, keď sa v hrnci tvorí z cesta gulička a odlepuje sa od stien hrnca. Necháme mierne vychladnúť a postupne po jednom zašľaháme vajcia. Vyšľahané hladké cesto preložíme do cukrárskeho sáčka.

4.

Na plech, ktorý sme vyloižli papierom na pečenie striekame tyčinky dlhé cca 5-8 cm (podľa toho ako veľké chcete mať koláčiky).

5.

Pečieme vo vopred vyhriatej trúbe pri teplote 180 stupňov dozlata. Trvá to cca 20 minút, ale sledujte si ich - záleží na trúbe, každá pečie inak. 

6.

Zo spodnej strany urobíme malé dierky pomocou špičky noža a cukrárskym sáčkom nastriekame krém. 

7.

Vrch namočíme do čokoládovej polevy a necháme stuhnúť.

Video recept: