Kysnuté pletenky s makom ku kávičke

Pridal admin dňa July 13, 2014
Kategória: Recepty

 

Na prípravu kysnutého cesta budeme potrebovať:

⇒ 500 g hladkej múky,
⇒ 1 PL sušeného droždia,
⇒ 200 ml mlieka,
⇒ 5 PL kr. cukru,
⇒ 1 balíček vanilkového cukru,
⇒ 2 vajíčka,
⇒ 60 g masla,
⇒ štipka soli,
⇒ 1 žĺtok + 2 PL mlieka na pomazanie pred pečením.

Na prípravu náplne budeme potrebovať:

⇒ 200 g maku,
⇒ 1/3 šálky kr. cukru.


 

POSTUP:

 V teplom mlieku si rozpustíme 1 PL kr. cukru a droždie. Necháme si vykvasiť. Keď už máme hotový kvások, zasypeme ho polovicou množstva múky, premiešame a necháme na teplom mieste vykysnúť asi hodinku a pol.

 

Po uplynutí 1,5 hodiny nám cesto pekne nakyslo.

 

Zvyšné množstvo múky primiešame do vykysnutého cesta. Vajíčka si rozšľaháme v inej miske, pridáme doň zvyšný kr. cukor, balíček vanilkového cukru a štipku soli spolu s rozspusteným maslom. Vymiesime cesto po druhý krát. Cesto by malo byť hladké, pružné a nemalo by sa lepiť na ruky.

 

Misku s cestom si prikyjeme potravinárskou fóliou a uložíme do chladničky minimálne na 2 hodiny a maximálne po dobu jedného dňa.

 

Vymiešame si makovú plnku. Mak si zalejeme vriacou vodou po dobu 10-15 inút. Vodu potom scedíme, ak nám mak nevpil celú a hodíme to do mixéra spolu s cukrom. Troška zmixujeme a necháme aspoň 10 minút postáť.

 

Z chladničky si vyberieme vychladené cesto, rozvaľkáme ho na múkou vysypanej doske. Cesto si vyvaľkáme do tvaru obdĺžnika cca 30x60 cm.

 

Na vyvaľkané cesto si rozotrieme makovú plnku, prehneme si cesto minimálne 3x (ak sa nám podarí na viac, bude to v konečnom štádiu krajšie vyzerať), zľahka si ho vyrovnáme a rozrežeme na 12 prúžkov, približne 2,5 cm široké.

 

Každý prúžok si prekrutíme do špirály a špirálu si zložíme do klbka.

 

Ukladáme ich na vymastený plech alebo na plech vystlaný papierom na pečenie. Vymiešame si žĺtok s mliekom a štetcom si namažeme točené makovníčky. Pečieme ich pri 210 stupňoch približne 15 minút.

 

Krásne nadýchané voňavé makovníčky necháme vychladnúť a môžeme podávať ku šálke kávy alebo čaju.

 

DOBRÚ CHUŤ!

 

Zdroj: rutxt.ru