Ako si vyrobiť domáci prírodný krém na veľmi suchú pokožku a ekzémy

Pridal admin dňa October 7, 2014

 

Blíži sa zima a s tou sú spojené problémy s pokožkou, či už ide o vysušovanie alebo o rôzne ekzémy spôsobené chladom. Prípravky na takéto problémy sú dostupné v lekárňach alebo v rôznych zdravotníckych obchodoch, no nie sú najlacnejšie. Vyskúšajte si doma vyrobiť prírodný krém, ktorý Vám pomôže ukľudniť Vašu pokožku a mať ju po celý čas dôkladne hydratovanú.

Na výrobu budeme potrebovať:

1/2 šálky čistého bambuckého masla (dostupné napr. tu),
1/2 šálky kokosového oleja,
1 PL medu,
40 kvapiek levanduľového éterického oleja,
5 - 10 kvapiek čajovníkovej silice/éterického oleja.

Prečo tieto zložky?

Bambucké maslo - tuk, ktorý je získavaný zo semien stromu maslovníka afrického. Má hydratačné účinky a taktiež aj liečivé účinky, ktoré pomáhajú veľmi suchej pokožke.

Kokosový olej - obsahuje veľa dobrých tukov a tiež dobre hydratuje pokožku. Je plný vitamínu E.

Med - má antibakteriálne účinky. Používa sa pri rôznych príležitostiach, ako napríklad masáž, kúpeľ - pri jeho používaní sa pokožka hydratuje.

Levanduľový éterický olej - vôňa levandule ukľudňuje. Má hojivé vlastnosti, preto ju často využívajú v lekárstve pri výrobe rôznych prípravkov.

Čajovníková silica - pomáha predchádzať rôznym infekciám. Má protizápalové vlastnosti, pôsobí proti parazitom a taktiež pomáha pri nadmernom potení. Je však považovaná za veľký alergén, preto pri jeho používaní treba byť opatrní - spôsobuje podráždenie pokožky pri veľmi citlivých typoch pleti.

POSTUP:

Do hrnca si dáme bambucké maslo spolu s kokosovým olejom a nad parou ho roztopíme. Miešame, až kým sa nevytvorí jedna hmota. Prilejeme med a necháme ho rozpustiť. Keď máme všetko v tekutom stave, pridáme levanduľový éterický olej a tiež čajovníkovú silicu. Všetko spolu spojíme a odstavíme z vodného kúpeľa. Necháme postáť, aby nám krém vychladol. Keď sa zmes ochladí, mala by tuhnúť. Pokiaľ Vám krém vychladne, ale nestuhne, budete potrebovať mixér. Tekutú vychladnutú hmotu vyšľahajte mixérom niekoľko minút, pokiaľ sa Vám hmota nespení. Takto by sa Vám mal vytvoriť hustý krém, ktorý môžete premiestniť do sklenenej nádoby, ktorú viete uzavrieť.

Takto pripravený krém je možné skladovať v izbovej teplote (roztierateľná hmota) alebo v chladničke (tuhá hmota), podľa toho, akú konzistenciu chcete mať.

Aplikácia:

Naneste dva krát denne na pokožku. Pri používaní nového výrobku nezabúdajte stále vyskúšať, či Vaša pokožka nebude reagovať alergicky. Naneste na malú časť a nechajte pôsobiť. Akonáhle Vám koža začervená, tento prípravok nie je pre Vás vhodný a miesto, kde ste natreli krém dôkladne umyte mydlovou vodou.

 Zdroj: Diynatural