9 receptov na jednoduché limonády, ktoré vás osviežia počas slnečných dní

Pridal admin dňa April 15, 2016
Kategória: Recepty

 

Pripravte si jednoduché a chutné limonády, ktoré vás osviežia počas slnečných dní. Viete si ich pripraviť z bežne dostupných surovín a víde vás to lacnejšie, ako kupovanie limonád z obchodov. 

1.
Osviežujúca melónová limonáda

Budeme potrebovať: 1 L vody alebo minerálky, 3 citróny, 2-3 lyžice kr. cukru, 200 g melónu, lístky mäty

Postup: Melón zbavíme jadierok a nakrájame ho na malé kocky, ktoré mixérom rozmixujeme. Pripravíme si nádoby na ľad, navrstvíme melónovú dreň a odložíme do mrazničky zmraziť. Citrón nakrájame na plátky a z dvoch citrónov vytlačíme šťavu. Pridáme minerálku alebo ľadovú vodu, lístky mäty a cukor podľa chuti. Na záver pridáme mrazené kocky melónovej drene a podávame. Namiesto melónu môžeme použiť aj iné ovocie, napríklad jahody, citrón, pomaranč.


Zdroj: Citromhab

2.
Lacná a chutná osviežujúca limonáda na leto

Budeme potrebovať: 3 citróny, 5 stoniek mäty, 2 lyžice medu, 150 g kr. cukru, 3 L vody

Postup: Vodu si dáme do hrnca a zohrejeme. Pridáme lístky mäty a počkáme, kým nám voda vychladne na izbovú teplotu. Citróny olúpeme, nakrájame na kolieska a spolu s medom a cukrom dáme do mixéra. Výslednú hmotu nalejeme do vody a dáme do chladničky. Limonádu je najlepšie piť chladnú. Pri nalievaní precedíme.

 
Zdroj: NejRecept.cz

3.
Zázvorová limonáda

Budeme potrebovať: 1 lyžica jemne nastrúhaného zázvoru, 3 vylisované citróny, 3 vylisované limetky, 1 nakrájaný citrón, 1 nakrájaná limetka, 2 L vody, 3 lyžice cukru, podľa chuti bazalka, podľa chuti mäta alebo medovka, podľa chuti kocky ľadu

Postup: Všetko dáme do džbánu a necháme vylúhovať min. 2 hod. Potom vychladíme a podávame s ľadom a citrónom. Jednoduché a osvěžijíce.

 
Zdroj: NejRecept.cz

4.
Sicílska limonáda

Budeme potrebovať: 1 hrsť čerstvej bazalky, 1 hrnček cukru, 1 hrnček citrónovej šťavy, 1 L sódovky, 120 ml vody

Postup: Bazalka je veľmi aromatická bylinka. Nie každý ju má rád. Ak vám na prvýkrát nechutila, dajte jej ešte šancu a ochutnajte ju ešte raz. Bazalku nasekáme a dáme do hrnca spolu s cukrom a 120 ml vody a varíme až vznikne jemný sirup. Necháme vychladnúť, vyberieme bazalku. Zmiešame s citrónovou šťavou a prilejeme sódu. Podávame s ľadom. Na zdravie!

 
Zdroj: NejRecept.cz

5.
Osviežujúca limetková limonáda

Budeme potrebovať: 2 L vody, 2 limetky, lístky mäty, cukor podľa chuti, ľadové kocky

Postup: Lístky mäty umyjeme a nasekáme nadrobno. Vodu uvaríme a necháme mierne vychladnúť. Potom zalejeme lístky mäty, pridáme šťavu z jednej limetky a cukor podľa chuti. Zamiešame. Druhú limetku poriadne umyjeme. Nakrájame na plátky a pridáme do vody spolu s kockami ľadu. Na zdravie!

 
Zdroj: NejRecept.cz

6.
Zázvorová limonáda s citrónom

Budeme potrebovať: 50 g zázvoru, 2 citróny, 4 lyžice kr. cukru, 1 L vody, ľad

Postup: Zázvor očistíme a prekrojíme na polovicu. Jednu polovicu nakrájame na plátky a vložíme do džbánu. Druhú polovicu nastrúhame na jemnom strúhadle. Citróny dôkladne umyjeme, z jedného citróna nastrúhame kôru a vytlačíme šťavu. Pridáme ku zázvoru. Vodu prevaríme, pridáme kr. cukor a necháme ho rozpustiť. Pripravenou vodou zalejeme zázvor a necháme vychladnúť. Po vychladnutí limonádu vložíme na minimálne 6 hodín do chladničky. Druhý citrón nakrájame na plátky a vložíme do limonády alebo ozdobíme pohár. Podávame s ľadom. Na zdravie!

 
Zdroj: NejRecept.cz

7.
Čučoriedková osviežujúca limonáda

Budeme potrebovať: 1/2 šálky kr. cukru, 1 šálka čučoriedok, 3/4 šálky citrónovej šťavy, voda, ľad

Postup: 1 šálku vody v malom hrnci zohrejeme, pridáme 1/2 šálky cukru a čučoriedky. Varíme na miernom ohni za stáleho miešania, kým sa cukor nerozpustí a hmota nezačne vrieť. Keď sa čučoriedky rozvarili, cez jemné sito prepasírujeme a necháme vychladnúť. Do veľkého džbánu nalejeme vodu, pridáme ľad, citrónovú šťavu a čučoriedkový sirup. Premiešame, pridáme nakrájaný citrón, pár čučoriedok a podávame. Na zdravie!

 
Zdroj: NejRecept.cz

8.
Svieža melónová limonáda

Budeme potrebovať: 1,5 šálky čerstvej citrónovej šťavy (cca 8 citrónov), 3,5 šálky vody, 1 šálka kr. cukru, 8 šálok na kocky nakrájaného melónu, ľadové kocky

Postup: Na kocky nakrájaný melón (zbavený jadierok) spolu s citrónovou šťavou vložíme do kuchynského mixéra a vymixujeme do hladka. Rozmixovanú hmotu prepasírujeme cez jemné sitko, aby sme sa zbavili dužiny. 3,5 šálky vody nalejeme do hrnca, pridáme kr. cukor a privedieme do varu. Za stáleho miešania necháme cukor rozpustiť a keď máme cukor rozpustený, zalejeme prepasírovanú melónovú šťavu. Takto pripravenú limonádu necháme úplne vychladnúť, pridáme kocky ľadu a podávame.

 
Zdroj: NejRecept.cz

9.
Domáca pomarančová limonáda - 4 pomaranče = 9L limonády

Budeme potrebovať: 4 pomaranče, 1 kg cukru, 9 L vody, 30 g kyselina citrónová

Postup: 4 pomaranče dôkladne umyjeme a vložíme ich do misky. Zalejeme ich vriacou vodou, aby sme sa zbavili horkosti. Necháme ich chvíľu vo vriacej vode "plávať" a následne ich vyberieme. Osušené pomaranče vložíme do mrazničky na minimálne 2 hodiny, avšak najlepšie na celú noc. Pomaranče vyberieme z mrazničky a pomelieme ich na mlynčeku, ktorý používame na mletie mäsa. Pomleté pomaranče zalejeme 3 litrami studenej prevarenej vody (alebo filtrovanej vody) a necháme odstáť 10 minút. Po 10 minútach vodu s pomarančom precedíme cez jemné sito - zbavíme sa veľkých častíc. Do precedenej pomarančovej šťavy pridáme 6 litrov vody, 1 kg kr. cukru a 30 g kyseliny citrónovej. Všetko spolu premiešame a prelejeme do veľkej nádoby, kde necháme pomarančový džús odstáť asi 1 hodinu a následne môžeme podávať.

 
Zdroj: NejRecept.cz