28 kreatívnych nápadov, ako dať kuchynskému odpadu nový život

Pridal admin dňa August 19, 2014
Kategória: Tipy a triky

 

Niektorý kuchynský odpad je znovu recyklovateľný. Stačí vedieť zopár trikov na to, aby sme napríklad stonke z listového šalátu alebo odrezkom z mrkvy dali nový život. Pozrite si galériu 28 nápadov na to, ako obnoviť vraj neobnoviteľné časti zeleniny alebo rôznych materiálov, ktoré sa najčastejšie používajú v kuchyni.


1. Doma vyrobená mandľová múka

Vyrobte si zdravú mandľovú múku v pohodlí Vášho domova. Stačí si celé mandle rozmixovať v mixéri na jemný prášok, vložiť do jemného vlákna (tenkú vrstvu) a nechať vyschnúť. Raz za čas je nutné premiešať, aby to rýchlejšie schlo. V prípade, že po vyschnutí budete mať väčšie zrnká, stačí postup opakovať a v konečnej fáze preosiať cez jemné sitko.

 

2. Ocot z ohryzkov jabĺk

Z ohryzkov jabĺk sa dá vyrobiť domáci ocot, ktorý je veľmi chutný. Ohryzky si nakrájame na kúsky, zalejeme obyčajným octom a necháme kvasiť. Po vykvasení dostaneme krásne voňavý ovocný ocot.

 

3. Čaj zo sušených jablčných šupiek

Sušené jablčné šupky môžu byť použité na výrobu jesenného čaju alebo na vyčistenie kovových častí hrncov a panvíc. Prípadne sušené jablčné šupky možno využiť na odstránenie kruhov pod očami, a to tým spôsobom, že šupku si umiestnime pod oči po dobu 5-10 minút. Po uplnynutí času šupku odstránime, oči umyjeme a nakrémujeme krémom.

 

4. Všestranné využitie citrusových šupiek

Citrusové šupky majú všestranné použitie. Môžeme ich využiť hlavne na osvieženie limonád, no musíme ich dôkladne umyť vodou, aby sme odstránili rôzne chemikálie. Ďalej ich môžeme využiť aj ako odstrašujúci prostriedok pre hmyz alebo ako čistiaci prostriedok nerezu - do nádobky s vodou pridáme páru šupiek a necháme cez noc postáť. Pridaním citrusových šupiek do hnedého cukru a následným vložením tejto zmesi do chladničky dodáme potravinám sviežosť.

 

5. Organizéry na káble z roliek od toaletného papiera

 

6. Organizéry do kuchyne z plastových nádob

Opätovné využitie obalov z koreničiek môžeme využiť na rôzne iné suroviny, ako napríklad strúhaný parmezán, sódu bikarbónu alebo iné, sypané suroviny.

 

7. Filtre na kávu

Navlhčené filtre od kávy dokážu perfektne vyčistiť obuv. Môžeme ich využiť aj na pečenie muffiniek, kedy dodajú krásny dizajn upečeným koláčikom, a tak netreba kupovať žiadne dekoračné košíčky.

 

8. Uhorkový džús

Ten, kto miluje chuť zaváraných uhoriek určite ocení aj tanto nápad, ako získať džús uhorkovej príchute. Ak dojete posledný kúsok uhorkovej zaváreniny, šťavu nevylievajte. Pridajte do nej čerstvú zeleninu a nechajte ju odstáť cca 1-2 dni.

 

9. Opätovné využitie kávovej usadeniny

Zozbieraná kávová usadenina je použiteľná na rôzne spôsoby. Môžeme ju použiť na regeneráciu poškodených vlasov, a to tak, že ju nanesieme na mokré vlasy, necháme pôsobiť približne pol hodinu a následne dôkladne vlasy umyjeme šampónom. Ďalej ju môžeme využiť aj ako odpudzovač zápachu v chladničke alebo ako kozmetický peeling tváre - kávu zmiešame s kokosovým olejom. 

 

10. Vínové korky ako kvetináče

Vínové korky sú vhodné na pestovanie mini rastliniek. Ďalej ho môžeme použiť ako prívesok na kľúče, a to vtedy, keď upevníme kovové krúžko na jednu stranu korku.

 

11. Doma vypestovaný ananás

Je to naozaj pravda! Aj doma sa dá vypestovať ananás, no je nutné vyzbrojiť sa trpezlivosťou. Odrezaním stopky a jej následným ponorením do pohára s vodou, dostaneme korienky. Vtedy ho posadíme do hliny, polievame a čakáme, kým nám vyrastú malé ananásiky.

 

12. Banánové šupky

Banánové šupky je možné využiť všade. Odpudzujú hmyz, takže ich môžete rozhádzať do záhrady a zbavíte sa tak slimákov a rôznych škodcov, ktoré útočia na úrodu alebo kvety. Ich umiestnením k stonke rajčiakom zabezpečíme výživné hnojivo a úrodu paradajok tak máme istú. Vnútorná strana šupky taktiež veľmi pozitívne účinkuje na svrbiacu pokožku, bodnutú hmyzom. Vyleští striebro, topánky a ak ich pridáme k pečenému mäsu, zabránime jeho vysušeniu.

 

13. Kartóny od mlieka alebo džúsov

Je mnoho nápadov na využitie kartónov od mlieka alebo džúsov. Napríklad sú vhodné na výrobu vtáčej búdky, šperkovnice alebo rôznych organizérov.

 

14. Obaly od vajíčok

Nemáte kde ukladať sklenené vianočné gule? Využite obaly od vajíčok a uvidíte, že sú skvelým pomocníkom. Taktiež golfové loptičky možno uložiť do týchto obalov.

 

15. Klíčiace zemiaky v pohári alebo zaváraninovej fľaši

Postačí Vám nepremokavý obal, do ktorého nasypete zeminu, vložíte do nej zemiaky a položíte do vody. Zemiaky Vám začnú klíčiť po niekoľkých dňoch.

 

16. Obal z citrónov

Sieťka z citrónov, ktoré kupujeme v supermarketoch je skvelým materiálom na výrobu hubky na riad alebo na výrobu sprchovacej pomôcky.

 

17. Škrupiny od vajíčok

Škrupiny od vajíčok možno využiť viacerými spôsobmi. Ak pridáme škrupinky na kávový filter, docielime tým menej horkastú chuť kávy. Škrupinky môžeme pridať aj na dno črepníka tých rastlín, ktoré potrebujú osobitné odvodnenie.

 

18. Kostičky z mäsa

Domáci vývar z kostí je omnoho kvalitnejší a zdravší, ako bujóny kupované v supermarketoch.

 

19. Brokolicová stonka

Brokolicovú stonku namočíme do vody, necháme postáť minimálne cez noc a zálievku možno využiť ako skvelý dresing do šalátov.

 

20. Pór alebo jarná cibuľka

Vložením cibuliek póru do pohára s vodou si môžeme vypestovať nové pierka.Už po 4 dňoch možno vidieť dostatočný rozdiel vo veľkosti.

 

21. Dužina z odšťavenej zeleniny a ovocia

Nevyhadzujte dužinu z odšťavenej zeleniny a ovocia. Použite ju znova, napríklad na pečenie koláčov, sušienok alebo ju zmiešajte do palacinkového cesta a naplňte palacinku zeleninou. Dostanete tak skvelú slanú palacinku, na ktorej si určite pochutíte. Dužinu môžete použiť aj na udržanie čerstvosti pečiva. Stačí ju vložiť ku pečivu.

 

22. Kelové stonky

Kelové stonky môžete pridať do čerstvých štiav, ktoré si pripravujete na raňajky. Dodajú telu dostatočné živiny. Ďalej ich môžeme použiť aj na výrobu koreninovej zmesy, kedy stonky vysušíme spolu so soľou a celým čiernym korením a pomelieme.

 

23. Obal z masla

Na obale z masla určite ostanú nejaké zvyšky. Preto pri vymasťovaní formy na pečenie stačí týmto papierom potrieť dno.

 

24. Mrkvová vňať

Odrezaním vrchnej časti mrkvy a jej ponorením do vody docielime znovu klíčiace zelené časti mrkvy. Využiť ich môžete do polievok, guľášu alebo do pesta.

 

25. Melónové šupky

Melónové šupky nakrájame na pásiky a vložíme ich do vody. Necháme pôsobiť minimálne jeden a viac dní. Trenie melónových šupiek po Vašej pokožke dopomôže k odstráneniu akné.

 

26. Zelerové listy

Zelerové listy si môžete doma vypestovať v priemehu 14 dní. Stačí použitý zeler ponoriť do vody a čakať. Vhodný je do polievok, omáčok a iných pokrmov.

 

27. Cesnak a cibuľa

Vedeli ste, že šupky z cibule a cesnaku dokážu udržať viac živín ako ľudské telo? Preto nesmú chýbať vo vašej domácnosti pri príprave jedál.

 

28. Obaly z citrónov, zemiakov alebo cibule

Ozdobiť darček už pre Vás nebude žiaden problém. Ak máte doma citróny alebo zemiaky, či cibuľu a sú zabalené v sieťkovom sáčku, využite ich ako dekoráciu.

 

Zdroj: news.distractify