Vyrobte si doma originálne farebné oblečenie za pomoci textílnych farbív

Pridal admin dňa August 7, 2014
Kategória: Móda, Tipy a triky, Zábava

 

Vyrobte si doma originálne tričko, ktoré určite nebude vlastniť nikto vo Vašom okolí.

Na výrobu takéhoto trička budete potrebovať:

⇒ indigo farbivo na textil (malo by obsahovať redukčné činidlo a sódu),
⇒ oblečenie (tričko alebo iné látky, ktoré budú predmetom farbenia),
⇒ gumové rukavice,
⇒ vedrá alebo lavóriky,
⇒ gumičky,
⇒ motúz (špagát),
⇒ dlhú drevenú palicu,
⇒ handričky,
⇒ nožnice,
⇒ štipce,
⇒ potrubie z PVC alebo nejakú rolku na vytvorenie lepšieho efektu,
⇒ drevený štvorec alebo inak vyrezávané drievka.

My si to ukážeme na menších obrúskoch, postup je pri každom druhu tkaniny rovnaký.

 


POSTUP:

Pri výbere tkaniny, ktorú chcete zafarbiť, je dôležité, aby bola z prírodných vláken. Bavlna, vlna, hodváb alebo ľan sú na farbenie najideálnejšie. Základné techniky, ktoré môžete využiť pri skladaní pravidelných tvaroch môžete vidieť na nasledujúcich obrázkoch (úplne základným je skladanie na harmoniku):

 

Ak sme si pekne poskladali harmoniku, zložíme ju na polovicu. Umiestníme ju medzi dva kusy dreva v tvare štvorca a zaviažeme špagátom a spojíme gumičkami. Gumičky majú zabrániť farbivu preniknúť do tkaniny na miestach, kde sa jej dotýkajú. Čím hrubšie gumky použijete, tým budete mať väčšie biele miesta na tkanine po zafarbení.

Ďalším skvelým nápadom na zloženie obrúska je japonský "Arashi". Tkaninu zabalíme do plastovej PVC rúrky. Akonáhle tkaninu zabalíme do rúrky, pomocou špagátika zaviažeme uzlík na spodnej časti.

Motúzik si pekne obtáčame okolo rúrky, až pokiaľ neprídeme na vrch. Špagát obtáčame hrubšou silou. Čím hustejšie špagát obkrúcame, tým viac bielych miest budeme mať.

Pokračujeme ďalej, až pokiaľ neprídeme celkom na vrch, kde špagát znova uviažeme na uzol.

Tretím nápadom, ako si zložiť obrúsok je "Kumo". Jedná sa o techniku, prostredníctvom ktorej dostaneme pavúči výsledný efekt. Začneme tým, že látku skladáme do tvaru harmoniky. Zaviažeme ich na približne rovnako vzdialených miestach, ako môžeme vidieť na obrázku nižšie.

To isté urobíme aj s druhou stranou. Pokračujeme väzbou s gumičkami a smerujeme do vnútra, až kým nedostaneme pevný zväzok.

Je to len páru možností, ako si vieme zaviazať tkaniny. Buďte vynaliezaví pri viazaní a uvidíte, že výsledný efekt je skvelý. Môžete použiť rôzne svorky, sponky, pripínačky, atď....

 

Do vedra si nalejeme dostatočné množstvo vody a prilejeme farbivo. POZOR! Pracujeme s ochrannými gumenými rukavicami a riadime sa presnými pokynmi/inštrukciami na farbive. Pomocou väčšej palice si farbivo vo vode poriadne rozmiešame.

Prilejeme redukčné činidlo a sódu, ktoré by mali byť priložené pri farbive na textil a miešame krúživými pohybmi. Necháme aspoň hodinu postáť a skontrolujeme. Pokiaľ je na vrchu vedierka vrstva žltej až zelenkavej, poprípade ružovej lesklej farby, to znamená, že farbivo vo vode je pripravené na použitie.

Látku, ktorú chceme farbiť namočíme v čistej vode a poriadne ju vyžmýkame. Potom môžeme namočiť vo farbive a s rukavicami na rukách môžeme pomačkať ponorenú tkaninu. Dávame pozor, aby sme neprišli do styku s pokožkou.

Asi po 5 minút tkaninu z farbiva vyberieme. Látka bude sfarbená dozelena, ale po niekoľkých minútach na kyslíku sa sfarbí do modra. Opatrne nazrieme do vnútorných časti tkaniny, kde môžeme vidieť krásne tieňované miesta.

Takto to robíme so všetkými naskladanými kúskami. Necháme na kyslíku pekne zoxidovať. Môžete postup opakovať, v prípade, ak chcete mať tmavšie odtiene. Čím viac tkaninu ponoríte, tým tmavší odtieň dostanete. Pamätajte aj na to, že mokrá tkanina je vždy tmavšia a taktiež prvé pranie spôsobí vyblednutie.

Takto nafarbené kúsky tkaniny necháme preschnúť. Pripravíme si vedro s čistou vodou, nožnice a pekne prebytočné farbivo z látky odstránime. Špagát a gumičky si rozstriháme. POZOR! Vždy používame gumené rukavice! Poriadne v čistej vode vyperieme bez pracieho prášku a znova preplákame a necháme vyschnúť.

Zavesíme na šnúru, aby dôkladne vyschli.

Zdroj: honestlywtf